Jak przygotować plik?
- Rekomendujemy pliki: PDF, TIF (kompresja LZW)
- Rozdzielczość: 300 DPI (lub 150dpi do druku wielkoformatowego)
- Projekty przygotowane w skali 1:1
Projekty po otrzymaniu zostaną sprawdzone pod względem technicznym przez studio graficzne. W razie uwag/problemów dział techniczny skontaktuje się z Tobą.
Jeśli nie posiadasz pliku, który nadaje się do druku – nasze studio graficzne chętnie go dla Ciebie przygotuje. Czekamy na Twoje zgłoszenie.
Rodzaj pliku i jego znaczenie
Ze względu na oprogramowanie wykorzystywane przez grafika i drukarnię zapisanie pliku we właściwym formacie jest niezbędne do jego prawidłowego odczytania i dalszej eksploatacji. Najczęściej przyjmowany format do druku to TIFF lub PDF.
TIFF to format zapisu grafiki rastrowej, który umożliwia profesjonalne wykorzystanie plików graficznych bez narażania ich na utratę jakości podczas kompresji. Dlatego jeśli chcemy by grafik zaingerował w przesłany plik, można go zapisać w tym formacie.
Jednak najczęściej zalecanym formatem pliku jest PDF, ponieważ nie powoduje on utraty jakości pliku graficznego przy modyfikacji rozmiarów grafiki. Dobrze jest jeśli plik PDF powstał z programów rodziny Adobe, np. Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, a nie z Word konwertowanego na PDF, ponieważ w takim przypadku pojawiają się problemy graficzne np. teksty nie są zamieniane na krzywe itp. Zazwyczaj teksty i akapity tworzy się w InDesignie, w Ilustratorze wykonuje się elementy grafiki wektorowej, a w Photoshopie bitmapy.
Spady i marginesy bezpieczeństwa
Przygotowując projekt ulotki czy wizytówki zależy Ci na tym, aby wydrukowany produkt wyglądał niemal identycznie jak ten w projekcie. Abyś nie był rozczarowany ewentualnym pojawieniem się białej oblamówki wokół Twojej wizytówki, nie powinieneś zapomnieć o odpowiednim ustawieniu spadów i marginesów. Spady to 3 mm zapasu projektowanej grafiki, która przekracza linię cięcia produktu. Pamiętaj, że Twoje ulotki czy wizytówki będą produkowane masowo. Masowo również będą cięte za pomocą gilotyny. Podczas nacisku noża na warstwę arkuszy minimalne przesunięcie linii cięcia jest niemal pewne. Pozostawienie niewielkiego zapasu pozwoli uniknąć sytuacji, w której przesunięcie linii cięcia będzie skutkowało powstaniem białej, nieestetycznej krawędzi.
Oprócz spadów ustaw również tzw. marginesy bezpieczeństwa, czyli ok. 5 mm odstępu między istotnymi elementami graficznymi a ramką projektu. Wówczas ewentualne przesunięcie ostrza gilotyny nie będzie ingerować w treść projektu, a awers i rewers w druku dwustronnym ułożą się symetrycznie względem siebie.